Nädal möödas ja aeg järgmiseks ülevaateks. Kui alustasin tutvustamist oma esimesest suuremast projektist, siis nüüd on juttu viimasest. Väike 3 ossilaatoriga süntesaator, mis on ehitatud joystick‘u sisse. Joystick‘u kangiga saab muudab 2 ossillaatori sagedust ning kangi otsa paigutatud LDR’iga kolmandat (LDR – valgustundlik takisti).

Süntesaator genereerib nelinurk signaali kasutades HEF40106 kivi ja paari kondensaatorit. Kondensaatorid määravad sagedusulatuse – mida suurem on väärtus, seda madalam on sagedus. Modulatsiooni tekitamiseks ühendatakse kaks ossilaatorit jadamisi dioodiga. 40106 kiviga on võimalik ehitada kuni 6 ossillaatorit, mida on võimalik erinevates kombinatsioonides kokku ühendada, et põnevaid helisid genereerida.

 

Skeem on lihtne ja komponente vähe ning poest peaks kõik jupid alla 5 euro kätte saama. Hind oleneb sellest, kas kasutada vana joystik‘u või asendada see eraldi potentsiomeetritega.

Kuna ruumi oli vähe siis proovisin esimest korda ka hakkama saada ilma trükiplaadita ja jootsin kõik komponendid kohe kivi külge. Selle meetodi puhul on oht, et võib kivi üle kuumutada ja selle läbi kärsatada.

Siin puudu veel ainult toitejuhe. Kindlasti peab vahepeal testima, kas kõik korras ja juhtmed õigesti ühendatud.

Paras juhtmepundar, kuid kõik mahtus ilusti ära. Põhi külge kruvida ja ongi valmis.

Kellel soovi, siis proovige järgi teha. Kindlasti saadke ka pilte, videoid ja heliklippe oma ise ehitatud süntesaatoritest.